KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR

Kayseri Vizyon OSGB

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR1) Çalışanı, yürütülen işten kaynaklanan, sağlık ve güvenliği etkileyen bir veya birden fazla riske karşı koruyan, çalışan tarafından giyilen, takılan veya tutulan, bu amaca uygun olarak tasarımı yapılmış tüm alet, araç, gereç ve cihazları,

2) Kişiyi bir veya birden fazla riske karşı korumak amacıyla üretici tarafından bir bütün haline getirilmiş cihaz, alet veya malzemeden oluşmuş donanımı,

3) Belirli bir faaliyette bulunmak için korunma amacı olmaksızın taşınan veya giyilen donanımla birlikte kullanılan, ayrılabilir veya ayrılamaz nitelikteki koruyucu cihaz, alet veya malzemeyi,

4) Kişisel koruyucu donanımın rahat ve işlevsel bir şekilde çalışması için gerekli olan ve sadece bu tür donanımlarla kullanılan değiştirilebilir parçalarını ifade eder.


BAŞ KORUYUCULAR


İş elbiseleri olarak kullanılan baretler başı koruma amaçlı ortaya çıkmıştır. Çalışan güvenliği açısından son derece önemli bir giysidir. Baretler bir çeşit kask modelidir, fonksiyonları aynıdır.

İş elbiseleri olarak kullanım amaçları esas olarak yukarıdan düşen ağır cisimlere karşı veya çarpmalardan başı korumaktır. Elektrik çarpmalarında da baş güvenliği açsından baretler etkilidir. Yanı sıra kötü hava şartlarından, yağmurlardan da korur. Baretlerin içine giyilen soğuğa karşı özel şapkalar da üretilmektedir. Yazın yakıcı güneşten vücudun baş ve yüz kısmını korur. Ayrıca kimyasallara ve UV ışınlarına karşı korumak için de baret takılır. Makinelerle çalışan işçilerin saçlarını da makinelere kapılmaya karşı korur. Baretler çalışılan ortama göre sıcaktan, soğuktan, nemden başı korumaktadır.

Baretler plastik çeşitleri olan abs plastik veya polietilenden üretilir. Yalıtkan malzeme kullanılması güvenlik açısından önemlidir. Baretin dış kabuk kısmı bu dayanıklı malzemelerden yapılır. Çeşitli kumaşlar da kullanılabilir. Baretlerin ter batları sabit veya değiştirilebilir olur. Bunlar deri veya kumaş yapılır. Terleme bantları alın kısmını boydan boya kaplar.

Baretler iş güvenliği açısından önemli bir iş güvenliği elbisesidir. Tehlikeli ve güvenlik gerektiren işlerde çalışanlar kullanır. Madenlerde çalışan kişiler için hayati önem taşır. Taş veya kaya düşmelerinden, çarpmalardan başı olabildiğince baretler korur. Ayrıca madenler için baret lambalı modeller çok kullanışlıdır. İnşaatlarda, şantiyelerde veya tersanelerde çalışanlar baret kullanmalılar. Yüksekten düşmelere, cisim düşmelerine, vurmalara karşı başı baretler korur. Ayrıca dış mekanda çalıştığı için hava koşullarına karşı da baretler iyi bir koruma sağlar. Demir-çelik sanayi, endüstri sektörü gibi yerlerde çalışan kişiler için baret takma güvenlik açısından gereklidir. +50 dereceye kadar sıcaklıktan koruyan baretler, UV ışınlarına ve elektrik çarpmalarına karşı da koruma sağlar.

Genel kullanım amaçlı iş güvenliği baretleri EN 397 standardına uygun olmalıdır. Kişisel güvenlik iş elbiselerinden olan baret kullanımı çalışanlar için hayati önem taşımaktadır, kesinlikle kullanılmalıdır.


GÖZ KORUYUCULARI


Gözler; tozun, buharın, metal çapaklarının ve kaynak kıvılcımlarının girmesine karşı korunmalıdır. Bileme işleri için ince, çok hızlı hareket eden metal ( veya plastik ) parçacıklar oluşturur. Kopan hortumlardan kaçan gazlar ve sıvılar son derece sıkıştırılmış olabilir ve aracın çalışırken üzerinize yağ veya paz düşebilir. Bu yüzden her zaman göz koruyucu bir şeyler takmak akıllıca olur.

Emniyet gözlükleri çarpmaya dayanıklı merceklere sahip olmalıdır ve yeterli yan koruma sunmalıdır. Gözleri ve yüzü korumak için emniyet gözlükleri yüz siperlikleri kullanılır. Yaptığınız işe uygun koruma şeklini kullanın. Örneğin, kaynak işlerinde kaynak gözlükleri veya kaynak yüz siperliği kullanın ve soğutma maddesi kullanırken emniyet gözlükleri takın.

Göz koruma ekipmanları çeşitleri şöyledir :
- İş güvenlik gözlükleri
- Çapak gözlüğü
- Esnek iş güvenliği gözlüğü
- Buğulanmaz iş güvenlik gözlüğü
- Ergonomik iş güvenlik gözlüğü
- Kendi gözlüğünüzle kullanabileceğiniz iş güvenlik gözlüğü
- Google şeklinde iş güvenlik gözlüğü
- Kaynak maskesi/gözlüğü
- Göz duşu

Göz koruma ekipmanları ile ilgili standartlar aşağıdaki gibidir:
- EN 166: 2001 Kişisel göz koruma spesifikasyonları
- EN 167: 2001 Optik test yöntemleri örneğin hafif difüzyon, küresel, astigmat kırıcı gücü vs.
- EN 168: 2001 Optik olmayan test yöntemleri örneğin mekanik güç, sıvı damlaları & sıçramalar vs.
- EN 170: 1992 Kişisel göz koruma – Endüstriyel kullanımlar için UV filtreleri
- EN 172: 1995 Kişisel göz bakımı – Endüstriyel kullanım için güneş ışığı filtreleri
- EN 165: 1995 Kişisel göz bakımı – Koşulların tanımı

KULAK KORUYUCULAR


İşitme duyunuz uzun süre devam eden yüksek gürültüye maruz kalacak ciddi bir şekilde zarar görebilir (örneğin havalı aletlerle çalışma sırasında). Kulaklarınızı korumak için kulak tıpası takın.

Kulak koruma ekipmanları ile ilgili standartlar aşağıdaki gibidir:
- Kulaklık ( Standart: EN: 352-1)
- Barete takılabilen kulaklık (EN 352-3)
- Kulak tıkacı ( Standart: EN 352-2)

SOLUNUM SİSTEMİ KORUYUCULARI


Boya yaparken veya zararlı buhar yayan kimyasalları kullanırken maske veya dumana karşı koruma sağlayan gaz maskesi takmalısınız. Solunum koruyucu ekipmanlar genel olarak havayı temizleyen ve temiz hava sağlayan sistemler olmak üzere ikiye ayrılır. Ekipman seçerken doğru filtre seçimi yapılmalıdır. Toz maskeleri gazlara, gaz maskeleri tozlara karşı koruma sağlamaz. Maskeler oksijeni yetersiz ortamlarda kullanılmamalıdır. (minimum %19.5 oksijen ). Sakallı veya favorili / bıyıklı iken kullanılmamalıdır.

- Tam ve yarım yüz maskeleri,
- Maskeler
- Kapalı alan maske sistemleri

YÜKSEK KORUYUCULU ELDİVENLER


Bir sıyrık, keskin veya yanık, çalışma kabiliyetinizi günlerce ciddi bir şekilde etkileyebilir. Ellerinizi keskin kenarlardan, yüksek sıcaklıklardan, zararlı kimyasallardan ve diğer tehlikelerden korumak için, yapılan işe uygun olarak pamuk, deri veya lastik eldivenler giyin. Bol eldivenlerin bol giysiler kadar tehlikeli olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, eldiven giyilmemesi gereken bazı durumların olduğunu unutmayın. Örneğin motoru, otomatik şanzımanı, fren hidrolik hatlarını sökerken ve takarken tüyler, kumaş parçaları veya iplik mekanizmaya kolayca girer ve arızaya veya bozukluğa neden olur. Bu yüzden, bu işler eldiven kullanılmadan yapılmalıdır. Sıcak radyatör kapağını açmak zorundaysanız, kapağı çevirmeden önce etrafını atölye havlusu sararak kendinizi korumalısınız. Pamuk eldiven giymeyin, sıcak soğutma suyu radyatörün dışına fışkırırsa eldivenlerin içini ıslatabilir ve özellikle ciddi yaralanmalara neden olabilir.

AYAK KORUYUCULAR


Atölyede çok sık ağır nesneleri kaldırmak gerekir ve bu nesneler ayağınıza düşebilir. Ayaklarınızı korumak için, çelik uçlu ve kaymayan tabanlı emniyet ayakkabılarını giyin. Sandaletler ve arkası açık ayakkabılar atölyede asla giyilmemelidir.

Ayakkabılar yapılacak işin uygunluğuna göre çeşitlilik gösterir. İş ayakkabıları ile emniyetli ayakkabıların sahip olması gereken standartları EN 344 Avrupa Standardına göre üretilen ayakkabılar en düşük seviyedeki tehlike riskine uygun üretilirler. Bunun dışında bazı özel uygulamalar için geliştirilmiş standartlar mevcuttur.Koruyucu çeşitleri;

- İş ayakkabısı,
- Çizme,
- Dizlik

İŞ ELBİSELERİ


Atölyede giyilen giysiler dayanıklı ve rahat olmalıdır. Aynı zamanda doğru ölçüde olmalıdır, çünkü bol giysiler çok kolay bir şekilde aracın hareketli parçalarına veya makineye sıkışabilir. Uzun elbise kolları ve pantolonları kısa olanlardan daha iyidir, çünkü kollarımız ve bacaklarımız beklenmedik bir şekilde sıcak veya keskin nesnelere dokunabilir.